Zubní implantáty - chirurgie obličeje

06.12.2013

MUDr. Aleš Váňa poskytl rozhovor v pořadu Sama doma na ČT. Ptali jste se na otázky v oblasti chirurgie obličeje, ztráty zubů, snímacích protéz a řešení pomocí zubních implantátů.

Přinášíme vybrané detailní informace v oblasti včetně fotografií.

Co se stane po ztrátě zubů?

Pokud přijdete o všechny zuby nebo pouze o skupinu zubů, dochází k velmi výrazným změnám v celém obličeji. Zuby totiž tvoří dominantní oporu zejména měkkým tkáním obličejového skeletu jako jsou tváře a rty. Přirozeně se totiž opírají o přední plošky zubů v horní i dolní čelisti. U bezzubých pacientů tedy pozorujeme propadlé tváře a vyšpulené rty. Velmi se také zvýrazní vrásky a rýhy v okolí nosu a brady. Vyjímkou nejsou ani macerované ústní koutky povadlého výrazu v celém obličeji.

Co se stane po ztrátě zubů Co se stane po ztrátě zubů

Změní se tedy celkový výraz obličeje?

Samozřejme ano. Po ztrátě zubu dochází ke změnám kostního podkladu v čelistech. Kostní výběžek, ve kterém byly zuby ukotveny atrofuje a zmenšuje svůj objem. Hovoříme o resorbci kosti a atrofii čelistí. Charakteristikým znakem je zestárnutí s typickým předsunutím dolní čelisti, která se nemá o co pevně opřít.

 Změna výrazu obliceje po ztrátě zubu

Změní se i psychika?

Povadlé koutky jsou pravým opakem úsměvu. Působíte velmi smutně i se tak cítíte a obrazně řečeno přichází stáří. Přirozený úsměv je naší vizitkou. Bezzubá ústa zakrývají pacienti rukou a rozhodně nikomu sebevědomí nepřidají.

Jsou řešením snímací protézy?

Snímací protézy nefungují. Jedná se o plastovou náhradu ztracených zubů, která se musí každý den lepit. Mnoho mých pacientů si stěžuje na dávivý reflex. Zuby tak často končí ve skleničce a nosí se jen vyjímečně.

Snímací zubní protézy Snímací zubní protézy

Má dnes stomatologie jiné řešení? Jsou to zubní implantáty?

Ano. Je to oproti snímací náhradě skutečný zázrak. Dnes už umíme rekonstruovat ztracené zuby v obou čelistech. A to i včetně doplnění kostního podkladu. Ať již došlo ke ztrátě zubu rozsáhlým kazem, úrazem, paradontózou. To znamená, implantologie dnes již nemá omezené indikace a nabízí kvalitní způsob ošetření na mnoho let, mnoho desítek let. Samozřejmě neimplantujeme rizikové skupiny pacientů jako jsou imunosuprese, nekompenzovaný diabetes, naruživí kuřáci.

Zubní implantáty ukázka Zubní implantáty ukázka

Kolik implantátů je tedy potřeba pro bezzubá ústa?

Do horní čelisti zavádíme obvykle 6-8 implantátů. V dolní vystačí 5-6. Je to dáno denzitou kosti a nutnosti augmentace. To znamená na 6 implantátů dokážeme vyrobit můstek v celé čelisti od šestky k šestce. Jedná se fixní náhradu, která dovoluje plné zatížení ve skusu.

Model zubních implantátů Model zubních implantátů Rentgen zubních implantátů

Doplňování kosti - o co jde?

Máme dnes techniky řízené kostní regenerace, které umožňují dostavět kostní tkáň tam kde chybí. Nejčastěji používáme kostní substituenty, které se v organismu integrují a vytváří jakousi síť, do které putují kostní buňky a za nějaký čas vznikne kost. Nejedná se o žádné heroické výkony. Standartně vše provádíme v lokální anestesii. V žádném případě není nutná celková anestesie.

Doplňování kostí - zubní implantáty

Máte dotaz ohledně implantátů nebo zubní chirurgie?

Je tu pro vás bezplatná on-line zubní poradna.

archiv článků »

Naše služby

Objednávejte se nyní na telefonních číslech:

  • +420 774 414 908
  • +420 244 402 376

Zeptejte se na cokoliv v naší internetové poradně